Porez na prenos apsolutnih prava

U aprilu ove godine sam kupio stan putem stambenog kredita, za koji je plaćen PDV. Podneo sam zahtev za povraćaj PDV-a, ali sam odbijen zbog toga što imam stan u suvlasništvu, koji sam nasledio od oca. ( 1/2 ja i 1/2 sestra, s tim da majka ima pravo plodouživanja) Moje pitanje je vezano za PRENOS APSOLUTNIH PRAVA. Šta ja sada treba da radim, da li sam oslobođen tog poreza? A ukoliko nisam, koji je dalji postupak? Unapred zahvalan.

Poštovani, Budući da ste stekli pravo svojine na stanu koji je oporeziv porezom na dodatu vrednost (PDV), Vi niste u obavezi da platite i porez na prenos apsolutnih prava. Prema čl. 24a Zakona o porezima na imovinu, od oporezivanja porezom na prenos apsolutnih prava izuzima se prenos, odnosno sticanje apsolutnog prava (u šta spada i prenos Pročitaj više

Da li još važi zakon o oslobađanju od poreza na apsolutna prava vrednosti kada ste kupili prvu nepokretnost? Kupio sam prvu nekretninu pre dva meseca i dobio sam da platim porez na prenos apsolutnih prava u roku od 15 dana. Molim vas za odgovor. Unapred zahvalan

Poštovani, Prema članu 31a Zakona o porezima na imovinu porez na prenos apsolutnih prava ne plaća se na prenos prava svojine na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi, odnosno svojinskom udelu na stanu ili porodičnoj stambenoj zgradi fizičkom licu koje kupuje prvi stan, za površinu koja za kupca prvog stana iznosi do 40 m2 i za članove Pročitaj više

Da li po osnovu ugovora o deobi treba platiti porez na prenos apsolutnih prava? Pozdrav i u napred zahvalan.

Poštovani,   Mišljenjem Ministarstva finansija, br. 413-00-01147/2011-04 od 6.12.2011. godine, iz člana 23. Zakona o porezima na imovinu je utvrđeno da ne postoji obaveza plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava u slučaju sporazumen deobe nepokretne imovine između bračnih drugova koja je stečena u toku zajednice života Pročitaj više

Postao sam naslednik stana koji je jos 2005.godine kupljen, a nije placen porez na apsolutna prava, doduse ni stan nije uknjizen, odnosno zgrada. Sta je najbolje da radim? Da li ja sad kao naslednik, moram da platim taj porez?

Poštovani,   Vi ste, kao naslednik, nasledili i obavezu plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava, ako je ona i bila preneta na kupca. Naime, Zakonom o porezima na imovinu predviđeno je  da prodavac ima obavezu plaćanja ovog poreza, dok je kupac supsidijerni jemac, a ako je pak ugovorom predviđeno da kupac snosi trošak poreza, oni Pročitaj više

Moja cerka ,nepokretna osoba invalid 100% je u martu 2006 godine kupila dvosoban stan ugovor je overen u sudu a do sada nije platila porez niti je ona prijavila obavezu niti je poreska uprava trazila potrazivanje.Imali ona bilo kakve zakonske olaksice popitanju iznosa poreza i nastale kamate, s obzirom da u stanu zivi sama i prima dodatak za tudju negu.Molim Vas koje je najbolje resenje za nju.Hvala.

Poštovani,   Poreskim zakonima nisu predviđene posebne olakšice za osobe sa invaliditetom. Ako se radi o porezu na prenos apsolutnih prava, i ako je prodavac preuzeo obavezu plaćanja poreza, naravno, Vaša kćerka nema nikakve obaveze. Ukoliko, međutim, to nije slučaj, postoji obaveza da se podnese poreska prijava u roku od 10 dana od Pročitaj više

Prodao sam stan oktobra 2012. Ugovorom je ovlascen kupac da podnese poresku prijavu , a da troskove preza snosimo solidarno 50/50. Kupac do sada (februar 2013.) nije podneo poresku prijavu nadleznoj por.upravi. Nedavno sam opomenuo kupca da to ucini na sto sam dobio odgovor da nema para za porez i da ne zna kad ce imati ?? Sta ja kao prodavac u ovoj situaciji treba da preduzmem ?Da li ja snosim neke posledice zbog ne podnosenja poreske prijave od strane kupca i njegovog nepostovanja ugovora?

Poštovani,    Pretpostavljamo da mislite na porez na prenos apsolutnih prava. Zakonom o porezima na imovinu predviđeno je  da prodavac ima obavezu plaćanja ovog poreza, dok je kupac supsidijerni jemac, a ako je pak ugovorom predviđeno da kupac snosi trošak poreza, oni su solidarni jemci. Međutim, morate imate na umu da je Poresko Pročitaj više

Postovai, zivim u vanbracnoj zajednici sa suprugom,ima li i ona pravo na umanjenje pri kupovini oboma prve nekretnine jer nismo vencani za prenos apsolutnih prava

Poštovani, Zakonom o porezima na imovinu i Zakonom o porezu na dodatu vrednost ustanovljena su prava kupaca prvog stana na oslobođenje od obaveze plaćanja poreza na prenos apsolutnih prava odnosno pravo na povraćaj PDV-a. Uslovi za poreska oslobođenja su u oba zakona identično propisani i ovo pravo može ostvariti kupac prvog stana koji od Pročitaj više

Postovani, Pre cetiri godine kupio sam stan direktno od investitora.Posto mi je to bio prvi stan,ostvario sam pravo na refundaciju PDV-a.Sada taj stan prodajem.Posto je i kupcu to prvi stan,on ima mogucnost oslobadjanja od placanja poreza na prenos apsolutnih prava.Da li on tu mogucnost moze ostvariti,uzimajuci u obzir da sam ja vec ostvario povrat PDV-a na taj stan?

Poštovani, Ukoliko kupac stana ispunjava uslove koji propisani Zakonom o porezima na imovinu, ima pravo na ovu vrstu poreskog oslobođenja bez obzira na to što ste vi već ostvarili pravo na povraćaj PDVa. Ovo pravo nije vezano za konkretan stan već za svojstva kupca stana tj. činjenicu da on već ne poseduje stan na teritoriji Republike Pročitaj više