Porodično Pravo

Molim Vas za pomoć. Samohrana sam majka maloletnog deteta od X godina. Razvela sam se pre X godina i tada je bivšem suprugu određena alimentacija koju nije nijednom uplatio jer nije bio u radnom odnosu. Sada je zaposlen i htela bih da ga tužim, ali nemam novca da angažujem advokata. Da li mogu sama da napišem tužbu i predam u sud? Hvala unapred

Poštovana, Budući da imate pravnosnažnu presudu, kojom je Vašem mužu određena obaveza davanja izdržavanja, Vi možete pokrenuti postupak za prinudno izvršenje. Postupak pokrećete tako što nadležnom sudu podnosite pravnosnažnu izvršnu presudu u kojoj je utvrđena obaveza dužnika da izdržava decu, kao i predlog za izvršenje – Pročitaj više

Pozdrav ,moje ime je X. U braku sam sa mužem xx godina. Imamo dete od X god, i odlučili smo da se razvedemo sporazumno, jer imamo problema preko kojih ja ne mogu da pređem, tipa nebrige o detetu, ljubomore, praćenja, uhođenja i sl. Spremni smo na svaki mogući međusobni dogovor, ali zbog loše finansijske mogućnosti ne možemo da priuštimo advokate, i ne znamo čta nam sve treba za sporazumni razvod, kako i gde ga podnosimo i slično? Unapred hvala. Srdačan Pozdrav

Poštovana, Zakonom o parničnom postupku i Porodičnim zakonom propisan je postupak razvoda braka. Postupak za razvod braka može se pokrenuti predlogom za sporazumni razvod braka. Sporazum o razvodu braka mora obavezno biti u pismenoj formi, obavezno mora sadržati pismeni sporazum o vršenju roditeljskog prava i pismeni sporazum o deobi Pročitaj više

Poštovani razvedena sam od 2009. godine. Moj bivši suprug bi trebao da plaća X din alimentaciju za našu ćerkicu, ali on 5 godina nije nijednu alimentaciju dao, a radi i ima solidna primanja. Dete je sada kod mene ali do pre 2 godine dete je išlo od njega u školu i od mene kako kad. Moje pitanje glasi imam li ja zakonsko pravo da ga tužim i kakve su mi šanse da dobijem proces?

Poštovana, Prema Krivičnom zakoniku Republike Srbije ( “Sl. glasnik RS”br. 85/2005, 88/2005 – ispr., 107/2005 – ispr., 72/2009, 111/2009, 121/2012 i 104/2013 ) nedavanje izdržavanja je krivično delo uređeno članom 195. Naime, kazniće se lice koje ne plaća izdržavanje za lice koje je dužan da izdržava, a na to je obavezan Pročitaj više

Poštovani, u braku sam bila 20 godina i sa suprugom imam sina od X god. i ćerku od X god. Prošle godine smo se razveli. On ima iz predhodna dva braka još troje dece. Ja sam zahtevala da mi pokloni tad već u zajednici kupljen plac i kuću u izgradnji sazidanu do ploče X god. Poklonio mi je, ali jedva. Otac mi je sagradio ostatak sa razlogom, jer je kuca na moje ime i uselili smo se. On je nasilan i decu i mene maltretira i ne brine kao otac, ne radi i ne doprinosi. Prilikom razvoda muž je mene i decu izbacio iz kuce. Ja sam tad poklonila kuću sinu, X god. a ćerka i ja imamo prava uživanja na kući. On ne želi da se iseli iz kuće i idemo preko suda već evo godinu dana i ništa se ne dešava, samo se odlažu ročišta.Već 3 su odložena. Ja sam sa decom kod mojih roditelja. Ključ je promenio kad smo izašli i tužili smo ga za ključ. Vratio je, ali je opet promenio. Cele godine je tako, mi ne možemo u kuću jer je on nasilan i preti, ima i krivičnu prijavu. Stvari je prodao i klavir jer je sin na Muzičkoj akademiji, a ćerka u srednjoj muzičkoj školi. Za klavir ga je sin tužio. Čak nije ni dozvolio da uđe sud da popiše stvari. Sad čekamo ročište, da ce Bog da ga isele. On kaže da ima pravo na kuću i ne želi dok mu sud ne kaže da se iseli. Kada bi tužio, a preti da će mene tužiti da vrati kuću, da li bi imao neka prava?

Poštovana, prema čl. 190. st. 2. Porodičnog zakona ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005 i 72/2011 - dr. zakon) u slučaju razvoda vraćaju se pokloni čija je vrednost nesrazmerno velika u odnosu na vrednost zajedničke imovine supružnika, a koje su supružnici učinili jedan drugom u toku trajanja zajedničkog života u braku. Ali čl. 190 st. 3. Pročitaj više

Da li je dozvoljeno menjanje imena (ne prezimena) maloletnog deteta od strane roditelja?

Poštovani, Dozvoljeno je menjanje imena maloletnog deteta, a ukoliko je dete starije od 10 godina, onda ono ima pravo da da saglasnost na tu promenu. Ako je dete starije od 15 godina tada samo može odlučiti o promeni svog ličnog imena (član 346 Porodični zakon („Službeni glasnik Republike Srbije“, br. 18/2005)). S Pročitaj više

Poštovani, primala sam redovno alimentaciju tokom osnovnih i master studija kao redovan student i završila sam sve u roku. Imam 24 godine i planiram dalje da se školujem i da upišem doktorske studije. Da li imam prava da primam i dalje alimentaciju s obzirom da upisujem doktorske studije i imam 24 godine? Primam alimentaciju od roditelja sa kojim sam u zavadi. Ukoliko nemam prava da nastavim sa primanjima možete li da mi obrazložite zašto.

Poštovana, Izdržavanje punoletnog deteta uređeno je članom 155. Porodičnog zakona Republike Srbije (“Sl. glasnik RS”, br. 18/2005 i 72/2011 – dr. zakon). Punoletno dete koje se redovno školuje ima pravo na izdržavanje od roditelja srazmerno njihovim mogućnostima, a najkasnije do navršene 26. godine života. (stav 2.) Pod redovnim Pročitaj više

Poštovani, postoji li neki rok posle kog se priznaje vanbračna zajednica. Moj vanbračni partner je 20 god. stariji i njegova bivša žena ne priznaje mene kao vanbračnu suprugu. Koliko minimalno mora trajati ta zajednica da bih ja imala neka prava, a u stan koji je razvodom pola njegov pola njen, unela sam dosta stvari za ovih par godina koliko živimo zajedno. Unapred hvala.

Poštovana, Član 4. Porodičnog zakona  ("Sl. glasnik RS", br. 18/2005 i 72/2011 - dr. zakon) definiše vanbračnu zajednicu na sledeći način: vanbračna zajednica je trajnija zajednica života žene i muškarca, između kojih nema bračnih smetnji (vanbračni partneri). Prema tome ne postoji neki rok koji bi trebalo da bude ispunjen već Pročitaj više