Vanbračna zajednica

Poštovani, Posle koliko vremena zajedničkog života se u Srbiji smatra da dvoje ljudi koji su u intimnoj vezi imaju vanbračnu zajednicu? Da li postoji definicija: godina, dve, pet, ili je to sve relativno..? Hvala.

Poštovani/a, Za stupanje u vanbračnu zajednicu nije potrebna nikakva procedura, odnosno pravni poredak ne traži nikakve formalnosti, osim zajednice života partnera (zajedničko stanovanje, ishrana, provođenje slobodnog vremena itd.). Naime, prema važećem Porodičnom zakonu („Službeni glasnik Republike Srbije“, br.18/2005 i 72/2011), Pročitaj više

Kako se može izvršiti podela imovine vanbračne zajednice koja traje duže od 20 godina, ako je jedna strana bila izdržavana, usled nezaposlenosti, 14 godina?

Poštovani, Iako su vanbračni partneri po zakonskim pravima i obavezama izjednačeni sa bračnim partnerima, nije predviđen jedinstven postupak rastavljanja vanbračne zajednice, kakav je, u slučaju braka, razvod. Ako imate zajedničku imovinu trebalo bi da posebnim sporazumom podelite tu imovinu, a ako je sporazum nemoguć, podelu imovine Pročitaj više

Postovani, od 27.novembra tekuće godine živim u vanbračnoj zajednici sa devojkom.Prijavljeni smo na istoj adresi (na kojoj i živimo) te Vas molim da mi odgonetnete,da li postoji moogućnost da devojka bude prijavljena na zdravstveno osiguranje preko Vojske Srbije s obzirom da sam ja vojno lice, a ne posedujemo venčani list i da li postoji neka potvrda koja bi mogla da se izvadi u opštini ili sudu koja bi potvrdila našu vanbracnu zajednicu?

Poštovani, Na osnovu čl. 24 Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Sl. glasnik RS", br. 107/2005, 109/2005 - ispr, 57/2011, 110/2012 - odluka US i 119/2012), a u skladu sa Zakonom o Vojsci Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 116/2007, 88/2009; u odnosu na ovu oblast upućuje na Zakon o Vojsci Jugoslavije – čl. 211-239) i vanbračni partneri Pročitaj više

Poštovani/a, Zanima me koja je procedura stupanja u vanbračnu zajednicu? Potreban mi je dokaz da sam u vanbračnoj zajednici kako bih mogla da posetim partnera u instituciji u kojoj se nalazi. Unapred zahvalna.

Poštovana, Za stupanje u vanbračnu zajednicu nije potrebna nikakva procedura, odnosno pravni poredak ne traži nikakve formalnosti, osim zajednice života partnera (zajedničko stanovanje, ishrana, provođenje slobodnog vremena itd.). Naime, prema važećem Porodičnom zakonu („Službeni glasnik Republike Srbije“, br.18/2005 i 72/2011), za Pročitaj više

Poštovani, Bivša vanbračna supruga sa kojom imam sina (14 meseci) me je tužila sudu sa zahtevom za određivanje visine alimentacije i uslova za viđanje deteta. Jasno mi je da je u vezi pitanja viđanja deteta nadležan centar za socijalni rad. Ono što me interesuje je koliku ću alimentaciju morati da izdvajam za dete sa obzirom da sam nezaposlen, da je u pitanju dete od 14 meseci, i da majka ostvaruje mesečna primanja u iznosu od oko 90.000 RSD? Ona u tužbi traži 16.000 RSD mesečno. Hvala unapred. Srdačan pozdrav.

Poštovani, Budući da je za ovo pitanje nadležan sud, sud je taj koji i određuje kolika će biti visina alimentacije uzimajući naravno u obzir Vaše imovinsko stanje. Pod uslovom da se određuje procentualno, visina izdržavanja ne može biti manja od 15% niti veća od 50% redovnih mesečnih novčanih primanja dužnika izdržavanja umanjenih Pročitaj više

Poštovani molim Vas za pravni savet. Razvedena sam i iz prvog braka imam X dece koja žive sa mnom. Pre X godina sam počela vanbračnu vezu sa čovekom koji je takodje razveden i ima X dece iz prethodne veze. X godina smo stanovali u njegovoj kući i na toj adresi sam bila prijavljena ja i moja deca a on i njegova deca nisu vec su bili prijavljeni sa boravkom na adresi njegovih roditelja. Pre X ta kuća je zaplenjena na ime hipoteke. Tada sam ja podigla dugoročni stambeni kredit i kupila stan u kome sada zivimo. Novac za učesće mi je obezbedio on, ali sam uplatu izvršila ja i priznanice glase na moje ime kao i kupoprodajni i ugovor o kreditu. Rata kredita se odbija od moje plate. Na adresi na kojoj sada živimo u stanu sam prijavljena samo ja i moja deca, on nije, i njegova deca, koja su se u medjuvremenu odselila u inostranstvo, nisu. Svi priključci glase na moje ime i račune placam ja. Moram da naglasim da su njegova deca obezbedjena imovinom koju su stekli većinom ranije, ali je vrednost uvećavana i ulagano je dosta i tokom našeg zajednickog zivota. Molim Vas odgovorite mi kada je taj stan kupljen na kredit u pitanju kakve su moje obaveze prema njemu i njegovoj deci u slucaju njegove smrti ili naseg rastanka. Da li je potrebno preduzimanje nekih pravnih radnji da bi stan nakon otplate dugoročnog stambenog kredita ostao meni i mojoj deci? U ocekivanju Vašeg odgovora unapred zahvalna

Poštovana , Kada  je  vanbračna  zajednica  u  pitanju  prema  Zakonu  o  nasledjivanju  Republike  Srbije (“ Službeni  glasnik  Republike  Srbije” , br. 46/95 i 101/2003 – odluka USRS )  vanbračni  partner  ne spada  u  krug  zakonskih  naslednika , što  znači  da  se  vanbračni  partneri  ne  Pročitaj više

Baš lepo da radite Pro Bono, svaka čast! Ono što me zanima je sledeće. Želeo bih da promenim prezime, ali situacija je sledeća. Živim u vanbračnoj zajednici sa suprugom koja ima, naravno, drugačije prezime, a naša dva deteta imaju moje prezime. Kakve bi komplikacije nastale ukoliko ja imam jedno prezime, supruga drugo, a deca moje staro prezime (pošto se vode na mene i nose moje prezime)? I da li je moguće promeniti i deci prezime? Unapred hvala.

Poštovani, Što se tiče Vašeg pitanja, odgovor bi bio sledeći. Po našim važećim propisima, deca rođena van braka imaju jednaka prava kao i deca rođena u braku (Porodični zakon, „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 18/2008 i 72/2011). To dalje znači da deca nose prezime jednog ili oba roditelja, i pritom roditelji ne mogu Pročitaj više

Baš lepo da radite Pro Bono, svaka čast! Ono što me zanima je sledeće. Želeo bih da promenim prezime, ali situacija je sledeća. Živim u vanbračnoj zajednici sa suprugom koja ima, naravno, drugačije prezime, a naša dva deteta imaju moje prezime. Kakve bi komplikacije nastale ukoliko ja imam jedno prezime, supruga drugo, a deca moje staro prezime (pošto se vode na mene i nose moje prezime)? I da li je moguće promeniti i deci prezime? Unapred hvala.

Poštovani, Što se tiče Vašeg pitanja, odgovor bi bio sledeći. Po našim važećim propisima, deca rođena van braka imaju jednaka prava kao i deca rođena u braku (Porodični zakon, „Službeni glasnik Republike Srbije“, broj 18/2008 i 72/2011). To dalje znači da deca nose prezime jednog ili oba roditelja, i pritom roditelji ne mogu Pročitaj više