Osiguranje za slučaj nezaposlenosti

Poštovani, radim u privatnoj firmi od XX.XX.2007. godine. Posle godinu dana dobila sam rešenje na neodredjeno i dalje sam u radnom odnosu. Zanima me zbog prelaska na novo radno mesto koja su moja prava i da li moram da odradim otkazni rok, koliki je zakonski minimum i da li mogu sporazumno raskinuti ugovor sa kraćim datumom? U Ugovoru o radu koji sam potpisala ne piše ništa o otkaznom roku, tj. nije naznačeno ništa. Hvala unapred

Poštovana, Jedan od načina prestanka radnog odnosa prema ZAKONU O RADU ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005 i 54/2009) jeste i otkaz ugovora o radu od strane zaposlenog. Ukoliko se opredeliti za tu opciju trebali biste znati da u tom slučaju ukoliko ništa drugo nije bilo predviđeno samim ugovorom o radu da prema zakonu, otkaz morate u Pročitaj više

Poštovani, radila sam u jednoj firmi punih osam meseci i dobila otkaz. Mene zanima da li ću imati pravo na novčanu nadoknadu sa biroa?

Poštovana, Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti u članu 66. propisuje da obavezno osigurano lice ima pravo na novčanu naknadu ako je bilo osigurano najmanje 12 meseci neprekidno ili s prekidima u poslednjih 18 meseci. Neprekidnim osiguranjem smatra se i prekid obaveznog osiguranja kraći od 30 dana. Prema onom što ste Pročitaj više

Poštovani, U proteklih šest meseci nije mi isplaćena zarada, a u slučaju da dobijem otkaz interesuje me prilikom prijavljivanja na tržište rada radi ostvarivanja prava na novčanu naknadu kako će mi se obračunati visina naknade? Ukupan radni staž mi je 28 godina, a Ugovorom o radu osnovna zarada iznosi 46.648,80 dinara.

 Poštovani/a, Osnovica za utvrđivanje visine novčane naknade jeste prosečna zarada, odnosno plata ili naknada zarade nezaposlenog u skladu sa zakonom u poslednjih šest meseci koji prethode mesecu u kojem je prestao radni odnos, odnosno osiguranje. Novčana naknada utvrdjuje se u visini od 50% osnovice. Novčana naknada ne može da biti Pročitaj više

Imam staz od 27 godine, poslednje 5 godine imam neprekidni radni staz, u januaru 2012 god. po ugovoru na odredjeno vreme prestao mi radi odnos, 25 maja 2012 god. navrsavam 58 god. zivota. Pitanje: da bi ostvarila pravo na novcanu naknadu od 24 meseci dali moram do 25. maja da budem u neprekidnom radnom odnosu posto mi je krajem januara prestao radni odnos ne mojom krivicom ili samo na zavodu za zaposljavanje, molim Vas za odgovor. Hvala i pozdrav !

Poštovani, Zakon o zapošljavanju i osiguranju za slučaj nezaposlenosti ostavlja mogućnost da se u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa podnese zahtev za ostvarivanje prava na naknadu. Ukoliko se ne podnese zahtev u tom roku, naknada će se isplaćivati od dana podnošenja zahteva (čl. 68. Zakona). Član 72. stav 3. kojim je Pročitaj više