Stvarno Pravo

Da li supružnici plaćaju porez na prenos apsolutnih prava po osnovu Ugovora o deobi zajedničke tekovine koji su zaključili 6 meseci nakon razvoda braka?

Poštovana, Ukoliko je imovina koja je predmet deobe stečena u braku, ostvarujete pravo na poresko oslobođenje iz čl.21. stav 1. Zakona o porezima na imovinu. Potrebno je da poreskoj upravi dostavite dokaze o sticanju nepokretnosti (ugovore o kupoprodaji, razmeni itd.), sudsku odluku na osnovu koje je brak prestao. Pročitaj više

Poštovani, kako i gde mogu da proverim da li u suvlasništvu imam neku nekretninu?

Poštovani, Proveru možete izvršiti u Katastru nepokretnosti ili u Sudu- zemljišno knjižno odljenje. Potrebno je da saznate da li je za teritoriju opštine na čijoj teritoriji pretpostavljate da se nalazi nepokretnost formiran katastar nepokretnosti, ukoliko je odgovor potvrdan, potrebno je da se obratite Republičkom geodetskom zavodu Pročitaj više

Molim Vas da mi pomognete,objasnite pravila igre prilikom kupovine stana vansudskom prodajom.Do sada su bila dva ročišta za prodaju i ponovo je sve odlozeno.Mislim da sve radi Banka u dogovoru sa advokatom kojeg je zaduzila za to. Kada smo dosli na zakazanu prodaju ocekivala sam da ce nase zapecacene koverte na kojima na poledjini pise ’’ZA JAVNO NADMETANJE’’NE OTVARAJ biti na stolu da advokat kaze ko ima pravo ucesca a ko ne medjutim oni su trazili od nas da li imamo da damo neke primedbe. Uzimali su primedbe od osobe koja nema pravo ucesca jer nije uplatila depozit od 10% od ukupne sume i nije dostavila prijavu za ucesce pet dana prije odrzavanja rocista za prodaju.Pitali su da li neko od nas hoce da kupi stan u nevidjenom stanju posto prethodno nijesu uspijeli da obezbijede uslove da se stan vidi.Ja sam htjela da kupim i u tom stanju kada su vec ponudili i nijesam mogla samo zato sto sam pomenula koverte i otvaranje tako da je taj advokat to jedva docekao i poceo da kuca da se postupak odlaze.Nije mi jasno sta se tu sve desava pa Vas zato molim kad bude zakazano sledece rociste da mi ukazete na neke sitnice da ne budem prevarena kako idu pravila igre ko da vise.U oglasu stoji neko ispitivanje posle tri puta tj. posle treceg kruga. Ako niko ne ponudi vecu sumu postupak se zavrsava.Puno Vam Hvala ocekujem vas odgovor!

Poštovana, Na osnovu Zakona o hipoteci, založnim poveriocima je data mogućnost da namire svoje potraživanje aukcijskom prodajom hipotekovane nepokretnosti. Zakon im je nametnuo sledeće obaveze: Član 35. Poverilac može sam organizovati aukcijsku prodaju nepokretnosti ili je može poveriti licu koje se time profesionalno Pročitaj više

Kupujem stan i interesuje me da li placam porez na prenos apsolutnih prava? Situacija je sledeca.: sa porodicom stanujemo kod roditelja i tu smo svi prijavljeni. Na osnovu mene i sestre otac je dobio veci stan.

Poštovani, Ukoliko smo dobro razumeli pitanje, Vaš otac je dobio stan od radne organizacije za potrebe stanovanja članova porodice, kasnije je verovatno taj stan otkupio na svoje ime. Po ovom pitanju Zakon i praksa su jasni. Svi koji na svoje ime (u svojini ili susvojini) od 1. jula 2006. godine nisu   imali nepokretnost, imaju pravo Pročitaj više

Pitanje: kako da sastavim akt o osnivanju skupstine stanara jer mi trazi banka radi otvaranja racuna.placanje advokatima nedolaxi u obzir jer ima 4 stana a uo toga 3 penxionera unapred hvala

Poštovana, Iz Vašeg pitanja vidimo da vaša zgrada ima svega četiri stana, iz čega sledi da na osnovu Zakona o odžavanju stambenih zgrada Vi treba da osnujete Savet zgrade, sem naziva suštinske razlike između Saveta zgrade i Skupštine stanara ne postoje. Da bi osnovali Savet zgrade potrebno je da: Održite konstitutivnu Pročitaj više

postovani imam jedan problem i resio sam da zatrazim od vas misljenje da vidim da li su meni prekrsena prava.radi se o sledecem.posedujem plac povrsine sest ari.plac sam kupio pre dve godine od izvesnog gospodina i uredno ga preneo na sebe.platio sam drzavi sve poreze i uknjizio plac na svoje ime u zemljisnim knjigama.plac se vodio kao njiva prve klase i pripadao je gradskom gradjevinskom zemljistu a ja sam nosilac prava koriscenja.kada sam zatrazio gradjevinsku dozvolu za izgradnju porodicne kuce rekli su mi da prvo moram platiti naknadu za promenu namene zemljista .ja sam podigao kredit od 3500 evra i platio sam tu naknadu ministarstvu vodoprivrede i sumarstva i dobio sam resenje da se plac vodi kao gradjevinsko zemljiste. kada sam skupio sve papire i predao za lokacijsku dozvolu pozvali su me u opstinu i usmeno su mi saopstili da nemogu da mi daju gradjevinsku dozvolu ali nisu obrazlozili zasto.njihova zakonska obaveza je bila da me pismenim putem obaveste a ne da mi neka tamo sluzbenica usmeno saopstava da mi nisu dali dozvolu.ta sluzbenica mi je rekla da je najbolje da sacekam da da se izvrsi konverzija nosioca prava svojine u vlasnika i da sacekam da taj zakon stupi na snagu.ja sam saznao da ce po tom novom zakonu koji nije jos donet oni koji imaju izgradjene kuce na zemljistu koje se vodi kao drzavno biti oslobodjeni placanja bilo kakve naknade(jednostavno nemoze drzava da te ljude protera iz njihovih kuca) a oni koji samo poseduju prazne placeve drzava ce pokusati da im naplati konverziju prava koriscenja u vlasnistvo tj smatram da zbog toga nece da mi izdaju gradjevinsku dozvolu a moraju pozakonu zato sto su mi svi papiri cisti i uredni.zasto su mi rekli da platim promenu namene zemljista od 3500 evra kad mi nedaju dozvolu? ja tu naknadu ne bih platio da su mi odmah rekli da mi nece dati saglasnostr za gradnju.u opstini su me namerno obmanuli i naveli da platim taj novac za prenamenu

Poštovani, Iako je namera zakonodavca bila da donošenjem novog  Zakona o planiranju i izgradnji (Službeni glasnik, br. 72/09) olakša postupak izdavanja građevinske dozvole u praksi su se javile izvesne poteškoće vezane za primenu ovog zakona. One idu do te mere da pojedine Opštine nisu izdale nijednu građevinsku dozvolu od početka Pročitaj više

Postovani, Vlasnik sam stana sa teretom plodouzivaoca, u kojem zivim sa suprugom par godina. Plodouzivalac je sve do sada ziveo sa nama u stanu i sada nas sudskim putem iseljava. Interesuje me da li i kakav problem mogu imati prilikom iznosenja stvari (namestaja,tehnike) jer smo sve to suprug i ja kupili, tako da ce stan ostati potpuno prazan. Unapred hvala

Poštovana, Porodični odnosi spadaju u najkomplikovanije odnose u životu ali i u pravu. Iz ugovora koji ste nam dostavili videli smo da je pravo doživotnog plodouživanja konstituisano samo na stanu, to donekle pojednostavljuje situaciju. Jasno da ste Vi vlasnik stvari koje ste kupili, i da ste ovlašćeni da sa tim stvarima radite Pročitaj više

Kako da kupim zajedničku prostoriju od saveta stanara?

Poštovani, Pretvaranje zajedničkih prostorija u stambene ili poslovne regulisano je Zakonom o održavanju stambenih zgrada. ( "Službeni glasnik RS", br. 44/95, 46/98, 1/01) Istim zakonom (član 21.) je predviđena mogućnost  da se zajedničke prostorije pretvore u stambene ili poslovne prostorije pod sledećim uslovima: 1. Pročitaj više